Yeminli Mali Müşavirlik ve Ömer Bataroğlu

 

        Yeminli Mali Müşavirlik muhasebe ve denetim sektöründeki zirve işlerden biridir.

 

        YMM olmak bizi muhasebeden mali hukuktan ve denetim tekniklerinden uzaklaştırmaz. İyi bir YMM çok iyi bir muhasebeci olmalıdır. Bu özelliğe sahip olmayan bazı Prof ların işlerini kaybettiklerine şahit olduk. Kişisel olarak muhasebe ile ilgim ortaokul yıllarına dayanır. Ayrıca 1974 yılında muhasebe kursunu birinci olarak bitirdim. Kısaca muhasebenin çift kayıt mantığı damarlarıma işlemiştir.

 

         YMM ler,  birçok kamu kurumunun ihtiyaç duyduğu doğruluk ve yerindelik raporlarını yazmaya yetkilidir. Bu konuda taviz verilmesi, şartların esnetilmesi sözkonusu olamaz. Ancak mükelleflerin vergi ile ilgili işlemlerinde aynı zamanda danışmanlık yapıyor olmak, bizi mükellefe yaklaştırır. Parayı da mükelleften almamız, bağımsızlığımızı ciddi şekilde zedeler. Çok şükür ki, bir çok YMM nin az da olsa dürüst güvenilir demirbaş mükellefi vardır. Bu kişilere dayanarak diğer seviye altı mükelleflere dik durabiliyoruz. Onların göstere göstere kanunları çiğnemesine seyirci kalmıyoruz. Bizim üstünlüğümüz, mükellefin yasadışı yollara muhtaç bırakmadan yasal haklarını sonuna kadar kullanmalarını sağlamaktır. Bilgi bunun için vardır.     

 

         Bilgiyi taze tutmanın yolu kurslar ve sınavlardır.

 

         YMM Ömer Bataroğlu,  1986 yılında Maliye Müfettişliği Sınavını, 1996 yılında YMM Sınavını, 2006 yılında da Mali Hukuk lisansı sınavını yaşamakla vergi ve muhasebe mevzuatını 3 kez sil baştan komple kafasına tıkıştırmıştır.  Bu işten canı sıkılınca da 2009 yılında bağımsız denetim işine el atmış, Mercek Bağımsız Denetim A.Ş. ye ortak olmuş.  Alınması gereken Bağımsız Denetim, Kurumsal Yönetim lisansını almış, İleri düzey sınavının da son basamağına ulaşmıştır. Bu sınav da bitince tekrar doktora adaylığına geri dönecektir.

 

         Bilgiye yatırım bitmez. Bilgiye ihtiyacım yok diyen kendini bilmiyordur aslında..

 

         Ben ve meslektaşlarımın çoğu,  Devlet ile Mükellefin tam ortasında ancak, yüzümüz mükellefe dönüktür.

         Ömer Bataroğlu

         Yeminli Mali Müşavir

Ana Sayfa